Lalić: “Zaslužili smo da se nasmejemo i napunimo pozitivnom energijom”

© Foto:Emir Tutić

Direktor Mikser festivala Ivan Lalić izjavio je da je odluka da se festival ove godine održi u Novom Pazaru proistekla iz emocije, energije mladih i želje da se ovaj grad ponovo snažno poveže sa kulturnim prostorom Srbije.

Govoreći o dolasku Mikser festivala u Novi Pazar, Lalić je istakao da je prošla godina donijela važnu društvenu promjenu, posebno nakon studentskih protesta koji su, kako kaže, vratili Novi Pazar u fokus kulturnog i društvenog života zemlje.

„Mislim da je ponovna reintegracija Novog Pazara u kulturni i duhovni sistem Srbije najlepša tekovina prošle godine. Ne mislim samo na studentske proteste, već šire – na osećaj da se ovaj deo zemlje, koji je dugo bio marginalizovan i pomalo zaboravljen, ponovo vraća među nas na jedan emotivan i divan način“, rekao je Lalić.

Dodao je da je upravo zbog toga osjećao „građansku, duhovnu i kulturološku obavezu“ da se ta energija i ljubav uzvrate dolaskom festivala u Novi Pazar.

Prema njegovim riječima, dodatni motiv bila je kreativna energija mladih ljudi u gradu.

„Novi Pazar je grad mladih. Kada smo raspisali poziv za 20 mladih dizajnera, za samo pet minuta prijavilo se njih 60. Video sam ogroman energetski naboj i kreativnu glad. Kada sam spojio tu energiju sa emocijom koju sam osećao prema ovom gradu, znao sam da je ovo pravo mesto za Mikser festival“, naveo je direktor festivala.

Lalić je ocijenio da je odluka da se festival po prvi put izmjesti iz Beograda bila hrabra, ali da se pokazala kao ispravna.

„Ono što sada doživljavamo ovde najlepša je moguća emanacija te ideje i mi smo presrećni“, kazao je.

Govoreći o značaju festivala poput Miksera, Lalić je istakao da su kultura, pozorište i umjetnost važni za otvaranje tema identiteta mladih i savremenog društva, posebno u vremenu globalnih kriza i društvenih podjela.

„Ovde trenutno vlada jedna predivna, zdrava i normalna atmosfera razmene znanja, emocija i ideja o budućnosti. To me zaista ispunjava. Već sada vidimo sjajan odziv građana u programima i projektima koje organizujemo“, rekao je on.

Na pitanje da li postoji mogućnost da Mikser festival postane tradicija u Novom Pazaru, Lalić kaže da će konačnu riječ dati publika i građani grada.

„Bolje je da na to pitanje odgovorimo u ponedeljak, kada sve prođe. Pred nama je veliki produkcioni i energetski napor, očekujemo mnogo gostiju i veoma malo sna. Ali ako bude pohvala i želje publike, mi ćemo sigurno sesti i razgovarati o nastavku ove priče“, poručio je.

Za kraj, direktor Mikser festivala poslao je poruku publici i građanima Novog Pazara.

„Mislim da smo svi zaslužili da se malo nasmejemo, da zagrejemo naše duše, da se družimo i provedemo jedan uzbudljiv festivalski vikend koji će nam dati novu energiju za neke lepše i uzbudljivije stvarnosti u budućnosti“, zaključio je Lalić.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 020media.rs (@020media)