Održan prvi Sandžak Business Forum: Fokus na regionalnoj saradnji i ekonomskom razvoju

© Foto: SPP

U Novom Pazaru održan je danas Prvi Sandžak Business Forum koji je okupio  mnoge predstavnike institucija, privrednike, investitore i organizacije iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine s ciljem jačanja ekonomske saradnje i regionalnog povezivanja.

Generalni pokrovitelj Foruma bilo je Ministarstvo za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Republike Srbije, na čijem je čelu ministar Usame Zukorlić koji je istakao da Sandžak vidi kao prostor povezivanja i razvoja, navodeći da budućnost regiona zavisi od saradnje, ekonomskog povezivanja i razvoja infrastrukture.

Foto: SPP

„Sandžak je tačka spajanja i prostor velikog potencijala. Zajedništvo je imperativ i temelj svake snage. Ekonomska snaga jednako je politička snag

a, a povezivanje među ljudima i državama otvara prostor za nove investicije, razvoj infrastrukture i bolji život građana“, rekao je Zukorlić.

Među učesnicima Foruma bili su i ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Crne Gore Ernad Suljević I ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, koji su govorili o značaju regionalne saradnje, infrastrukturnog povezivanja i zajedničkog ekonomskog razvoja država Zapadnog Balkana.

Tokom Foruma poseban fokus stavljen je na infrastrukturne projekte, unapređenje ekonomskih veza među državama regiona, podršku mladim preduzetnicima i stvaranje novih mogućnosti za ulaganja u Sandžaku.

U okviru svečanog otvaranja dodijeljena su priznanja uspješnim privrednicima i zahvalnice sponzorima Foruma, nakon čega su održane panel-diskusije i masterclass programi posvećeni ekonomskom razvoju regiona.

Organizatori su ocijenili da Forum predstavlja početak intenzivnije saradnje privrednih i institucionalnih aktera iz regiona, s ciljem otvaranja novih razvojnih i investicionih prilika za Sandžak i šire područje Zapadnog Balkana.