Završena „Lokalna škola demokratije“ u Novom Pazaru

© Foto: Emir Tutić / 020media.rs

U Novom Pazaru danas je završena trodnevna „Lokalna škola demokratije“, koja je okupila građanske aktiviste, predstavnike civilnog sektora i učesnike zainteresovane za unapređenje demokratskih procesa i građanskog angažovanja.

Drugog dana programa fokus je bio na izbornim procesima, radu domaćih posmatrača i funkcionisanju izbornih komisija. Predavanja su održali Pavle Dimitrijević (CRTA) i Sofija Mandić (CEPRIS), koji su govorili o standardima posmatranja izbora, preporukama međunarodnih organizacija, biračkom spisku i mehanizmima zaštite izbornih prava.

Posebnu pažnju učesnika privukla je simulacija rada lokalne izborne komisije, tokom koje su učesnici imali priliku da kroz praktičan rad nauče kako se podnose primedbe i prigovori u izbornom postupku.

Završnog dana škole održana su predavanja profesora i istraživača sa Fakultet političkih nauka Dušana Vučićevića i Nikole Jovića, posvećena analizi lokalnog političkog konteksta, izbornim procesima i kreiranju građanskih kampanja.

Učesnici su radili i na identifikaciji konkretnih lokalnih problema i mapiranju ključnih aktera, sa ciljem razvoja budućih građanskih i zagovaračkih inicijativa u lokalnim zajednicama.

Organizatori su ocijenili da je „Lokalna škola demokratije“ ispunila cilj osnaživanja građana za aktivnije, informisanije i odgovornije učešće u demokratskim procesima i javnom životu.