Završen skup “Sloboda vlada čaršijom”- Iz Pazara poslate poruke zajedništva, mira i tolerancije

© Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Studentski skup pod nazivom “Pazar je svijet” u Novom Pazaru okupio je nekoliko hiljada građana iz svih krajeva Srbije, koji su došli da pruže podršku studentima Državnog univerziteta u Novom Pazaru – studentima koji se već duže vreme suočavaju s pritiscima i oblicima represije.

Hiljade građana Novog Pazara dočalo je studente iz Pomoravlja i okolnih gradova, koji su šest dana pješačili ka Novom Pazaru kako bi prisustvovali ovom događaju. Građani Novog Pazara dočekali su ih suzama radosnicama, pjesmom i ovacijama. Previše simbola jedinstva, slobode i zajedništva svih naroda koji žive u ovoj zemlji vladalo je atmosferom.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 020media.rs (@020media)

Na glavnom gradskom trgu – Trgu Gazi Isa-bega Ishakovića – organizovan je svečani doček. Okupljenima su se obratili studenti DUNP-a poručivši da je “Pazar ponovo mjesto susreta i okupljanja” i da je – “Pazar svijet”. Sutradan su se studenti prvo okupili ispred DUNP-a, a zatim se u povorci uputili ka centru grada, gde su im se pridružili brojni građani.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Gradom su se vijorile raznovrsne zastave – državne, nacionalne, gradske, univerzitetske, kao i one kreativne i duhovite poput zastava Rohana i Gondora iz „Gospodara prstenova“ ili legendarne Ferrarijeve zastave koja se nekada nosila tokom protesta protiv Slobodana Miloševića. Sve zastave su prethodno jasno označene kao „dozvoljene“ od strane organizatora skupa.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Događaj je na početku promijenio rutu kretanja pa je počeo protestom ispred zgrade MUP-a, gdje su studenti održali performans povodom incidenta na Šestovu istog dana, kada je policija spriječila studente u pokušaju blokade odlaska pristalica SNS-a iz grada na stranački skup u Beogradu.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Duh otpora i solidarnosti bio je prisutan i kroz ulične štandove na kojima su se prodavali simbolični rekviziti – pištaljke, zastavice, stikeri, trube, šeširi, bedževi – čijom kupovinom su građani mogli da podrže studente. Najveću pažnju izazvao je “PUMPAJču” – maskota Pikachu, inspirisana simbolom protesta u Turskoj, koji je postao svojevrsna maskota i ovog studentskog bunta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Održano je i najveće “dinstanje” u Srbiji, simbolični performans otpora koji je privukao veliku pažnju javnosti. Na improvizovanom tiganju prečnika čak 2 metra, studenti i aktivisti priredili su akciju pod nazivom “Dinstanje sistema”.

U ovom satiričnom prikazu, na „tiganju“ su se našli simboli ličnosti koje podržavaju aktuelnu vlast u Srbiji, predstavljajući ih kao glavni “sastojak” sistema koji, prema rečima organizatora, treba „dobro dinstati dok ne omekša“. Performans je bio propraćen aplauzima, smeho, a dodatno je osnažio duh protesta kroz humor, kritiku i umetnički izražaj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 020media.rs (@020media)

Posjetioci Novog Pazara mogli su širom grada da učestvuju u raznovrsnim dešavanjima – od igara i performansa, do prilika za doniranje novca studentima u blokadi. Ipak, ono što je najviše obilježilo atmosferu bila je bliskost i upoznavanje među ljudima iz različitih krajeva Srbije i prihvatanje jedni drugih.

Tokom uključenja uživo, novinari N1 posebno su istakli darežljivost i gostoprimstvo Novopazaraca – ističući da su mnogi građani sve što su imali nudili gostima besplatno. Na tezgama u gradu deljene su besplatno knjige, među kojima su se našli i primerci Kur’ana na ćirilici, dostupni svim posjetiocima.

Hrana je bila dostupna na gotovo svakom koraku sa improvizovanim štandovima gdje su građani posluživali okupljene, uključujući i poseban štand u ulici Stevana Nemanje na kom se delila posna hrana za one koji su praktikovali Uskršnji post. Ovaj momenat solidarnosti i poštovanja različitosti ostavio je snažan utisak na sve prisutne i dodatno učvrstio poruku zajedništva.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Glavni događaj skupa bio je veliki koncert koji je počeo u 20 časova u centru grada i okupio ogroman broj građana u centru Novog Pazara. Na bini su nastupili bend Logička greška, Bojana Vunturišević, Beogradski sindikat, S.A.R.S, Marčelo i Marko Luis koji su izveli svoj poznati hit “Vatra u marku” koji je ujedno i simbol studentskih protesta u Srbiji od početka.

  • Foto: Emir Tutić / 020media.rs

Atmosfera je bila puna energije i emocija, a okupljeni su zajedno pjevali, nosili transparente i slavili duh zajedništva koji je obilježio ovaj protestni skup.

Marko Šelić Marčelo izjavio je za naš portal da je ovaj skup upravo oličenje zajedništva i solidarnosti, ističući:

„Ovo danas je pokazalo da nismo sami, da smo zajedno jači. Ljudi su došli iz svih krajeva zemlje da podrže jedni druge, i to je najveća snaga ovog skupa – osećaj zajedničke borbe i nade da možemo da menjamo stvari na bolje.“