Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković posjetio je Bošnjačko nacionalno vijeće, gdje je sa rukovodstvom Vijeća razgovarao o položaju Bošnjaka, očuvanju nacionalnog identiteta, jezika, kulture i tradicije, kao i o unapređenju saradnje između institucija Bosne i Hercegovine i BNV-a.
Predsjednik Vijeća Fuad Baćićanin istakao je značaj kontinuirane komunikacije između institucija Bosne i Hercegovine i Bošnjaka u Srbiji.
„Nama je važno da gradimo komunikaciju između institucija Bosne i Hercegovine i najvišom institucijom Bošnjaka u Republici Srbiji i da ta komunikacija stalno traje bez prekida. Razgovarali smo o konkretnim projektima, posebno na polju obrazovanja na bosanskom jeziku“, kazao je Baćićanin.
Konaković je naglasio važnost institucionalnog povezivanja i očuvanja identiteta Bošnjaka.
„Bošnjačko nacionalno vijeće je jedna od najvažnijih institucija Bošnjaka na prostoru bivše Jugoslavije. Sretan sam da vidim kako ovi ljudi ovdje ozbiljno i institucionalno čuvaju tradicionalne, kulturološke, historijske i vjerske vrijednosti našeg identiteta“, poručio je Konaković.
Posjeta je protekla u srdačnoj i konstruktivnoj atmosferi, uz obostrano izraženu spremnost za nastavak i unapređenje saradnje u narednom periodu.
U delegaciji ministra Konakovića bili su i Mirza Selimbegović, savjetnik, Elvedin Okerić, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo i Harun Zahiragić direktor Fondacije sa dijasporom za jaču domovinu kao i novoimenovani konzul Bosne i Hercegovine u Novom Pazaru Muhidin Hadžibegić.
